trez trez
145
BLOG

Wolność czy niepodległość

trez trez Polityka Obserwuj notkę 1

Niepodległość, Niezależność, Wolność... Wartości, przedmioty sporów, powody wojen i powstań, banery reklamowe partii politycznych. Czym one są? Czym jest brak podległości, zależność, niewola? Dlaczego nie walczymy z takim zapamiętaniem o Dobro, Bogactwo czy Święty Spokój? Czy rozumiemy czym jest podległość, skąd się bierze, dlaczego uważamy ją za złą?

1. Przykład podboju-rosyjski feudalizm

Powszechny jest pogląd, że Zachód jest ostoją i gwarantem wolności. Jej przeciwieństwem jest oczywiście Wschód, którego reprezentantem jest Rosja. Nowoczesna Rosja jest państwem wyrosłym z imperium zarządzanego centralnie przez wąską grupę magnatów lub wręcz cara (samodzierżawie). Jedynowładztwo jest nieodłącznym elementem rosyjskiej kultury. Samodzierżawie początkowo oznaczało niepodległość, niezależność Księstwa Moskiewskiego od Złotej Ordy. Od czasów Piotra Wielkiego, samodzierżawie oznacza jedynowładztwo, władzę absolutną władcy państwa. Feudalny model państwa zakorzeniony jest w kulturze religijno-filozoficzno-politycznej obecnej przede wszystkim w cywilizacji Bizantyjskiej z jej władcą-boskim namiestnikiem. W kulturze zachodniej feudalizm wraz ze wzrostem znaczenia miast przeszedł transformację do monarchii miękkiej (Cesarz Świętego Cesarstwa był wybierany przez elektorów, miasta miały szerokie autonomie) powodującej konieczność prowadzenia aktywnej polityki handlowej, dyplomatycznej, balansowania frakcji. Od późnego średniowiecza twarda władza królewska była w Europie raczej wyjątkiem niż regułą. Była ona albo mocno ograniczona terytorialnie (Prusy), albo czasowo (Francja Ludwika XIV).

W przeciwieństwie do walczącej o handel i zamorskie kolonie Europy, Rosja dążyła do bezpośredniej ekspansji terytorialnej. Dominacja rosyjska w zauralskich koloniach była zawsze dominacją twardą. Rządził mianowany przez władcę i odpowiedzialny wyłącznie przed nim namiestnik. Namiestnik reprezentował wyłącznie Moskwę, z Moskwy pochodził, porozumiewał się w języku rosyjskim. Obsadzał on stanowiska ludźmi zaufanymi, przeważnie Rosjanami. Rosja prowadziła intensywne działania ujednolicające kulturowo, religijnie, ekonomicznie i etnicznie terytoria podbite. Posłuszeństwo wymuszano batem, zesłaniem lub śmiercią. Nowoczesna Rosja nie zmieniła się tak bardzo.

Słowo obywatelw Rosji oznacza poddanego władzy rosyjskiej. Cele państwa wyznacza władza, poddany jest narzędziem służącym ich realizacji, karą za nieposłuszeństwo jest zesłanie, więzienie, śmierć. Celem władców jest władza, wymuszenie posłuszeństwa. W państwach zachodnich słowo władza zastąpiło słowo zarząd lub administracja.

2. Przykład podboju-model brytyjski (zachodni)

Zachodnia Europa szybko doszła do granicy podbojów, po ukształtowaniu się potęgi Francji, Królestwa Brytyjskiego, Niemiec (Świętego Imperium) i Hiszpanii ekspansja przez podbój była mocno ograniczona. W Europie walczono więc głównie o bogactwo, pozycję, handel, zasoby, podbój realizowany był głównie poza Europą. Podbój miał też inny charakter. Konkwistadorzy podbili milion Azteków za pomocą sześciuset żołnierzy wspartych dyplomacją i religią. Brytyjczycy podbili Indie, Belgowie Afrykę, Holandia część Afryki i Wyspy Przyprawowe. Podbili je korporacjami.

Kompania Wschodnioindyjska była korporacją posiadającą nadane przez Królową prawo emisji pieniądza, ściągania podatków, administracji terenami podbitymi, oraz, przede wszystkim monopol na handel. Jak kilkutysięczna korporacja podbiła Indie? Korporacyjnie, oferując lokalnej ludności zdobycze techniki, relatywne bogactwo, pomoc w walce z lokalnym wrogiem. Pozwolono radżom budować pałace żądając w zamian herbaty, tytoniu i przypraw. Stworzono system, w którym hindus z innym hindusem porozumiewa się w języku angielskim, nosi krawat, otrzymuje tytuł wiceprezydenta lokalnego oddziału korporacji. Hindus pracujący dla korporacji jest bogatszy/piękniejszy/lepszy niż hindus niepracujący. Hindus pracujący dla siebie napotyka bariery techniczne (co jest zrozumiałe), prawne, finansowe, kulturowe. Łatwiej mu otworzyć franczyznę i sprzedawać frytki, niż założyć południowoindyjską restaurację. Tradycyjny Hindus nie dostanie pozwolenia albo kredytu.

3. Wolność czy niepodległość?

Popularna ostatnio jest antyzachodniość. Zachodni system oszukał ludzi-dał im poczucie wolności. Każdy ciężką pracą może dojść do dobrobytu. Może kupić produkowany w innej kolonii telefon. Płaci własną pracą-zamienia ją na dolary czy funty. Oszustwo polega na tym, że dolary drukuje ukryty okupant, pobiera za to dziesięcinę, kupuje poparcie, eksportuje idee, zabezpiecza wpływy. Znamy tę narrację.

Niepodległość... Tylko dlaczego w wersji Rosyjskiej? Mniejszym złem jest zachodnia pseudowolność.

Wolność i Niepodległość są rozbieżne tylko w świecie, w którym wierzymy, że wybór mniejszego zła jest jedynym wyborem, jaki mamy. Nasz kod kulturowy to brak silnej władzy centralnej, inicjatywa drobnej szlachty, kombinatorstwo mieszczan, siła społeczności lokalnych. Spieramy się o osobę namiestnika, o to, czy powinien być Carem, czy Prezesem, zapomnieliśmy, że mógłby być sługą. Chcemy przecież Wolności, Niepodległości i Bogactwa. Nie chcemy wybierać.

trez
O mnie trez

Pisarz ze mnie jak z koziej d**y trąba. Ale się staram.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka